Zastosowanie i klasyfikacja olejów hydraulicznych

Oleje hydrauliczne tworzą odrębną kategorię płynów eksploatacyjnych stosowanych m. in. w motoryzacji. Czym się one charakteryzują i co odróżnia je od pozostałych grup olejów?

Otóż oleje hydrauliczne są używane w napędach hydraulicznych, tzn. pracujących zupełnie inaczej niż np. silniki spalinowe, najpopularniejsze w motoryzacji. Napędy hydrauliczne, czyli tzw. silniki hydrostatyczne, wykorzystują energię cieczy, którą zamieniają na energię mechaniczną. Ponieważ ich mechanizm działa inaczej niż innych rodzajów napędu, inne są też oleje, które stosuje się do nich.

W rezultacie oleje hydrauliczne to ciecze dostosowane do sposobu funkcjonowania napędu hydraulicznego. Przede wszystkim są one dostosowane do nich pod względem możliwości sprężania do dużego ciśnienia. W silnikach hydrostatycznych ta cecha właśnie jest najistotniejsza.

Oleje hydrauliczne, podobnie jak inne oleje stosowane w motoryzacji, ma za zadanie pokrywać elementy metalowe i zapobiegać ich uszkodzeniom w trakcie ścierania. Dzięki temu elementy te zachowują swoją żywotność dłużej.

Jeszcze jedną rzeczą łączącą wszystkie rodzaje olejów samochodowych i motoryzacyjnych jest to, że wszystkie one dzielą się wedle rozmaitych kryteriów. Jakim klasyfikacjom podziału podlegają oleje hydrauliczne?

Są to klasyfikacje na podstawie poziomu lepkości, który decyduje o tym, jak mocno olej przylega to chronionego elementu. Wyróżnia się dwie podstawowe normy, wedle których oleje hydrauliczne są dzielone na cztery lub siedem poziomów lepkości.

Mając tę wiedzę, bardzo łatwo dobrać odpowiedni olej hydrauliczny do swojego pojazdu lub maszyny. Wszystkie informacje na temat danego oleju zawarte są na etykiecie załączonej do opakowania.

 

To może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz