Filtry paliwa – znaczenie wymiany

Filtry paliwa należą do grona niezwykle istotnych urządzeń w samochodzie, od których zależy jakość funkcjonowania silnika. Jaką rolę owe filtry paliwa spełniają? Przede wszystkim są to urządzenia, które oczyszczają paliwo z wszelkich zabrudzeń, rozmaitych drobinek, które dostają się do benzyny lub ropy w trakcie pracy samochodu. Filtry, o których mowa, mają także za zadanie wytrącać wodę, która zawarta jest w paliwie (w przypadku silników Diesla).

W związku z tym, że filtry paliwa odgrywają tak znakomitą rolę w funkcjonowaniu jednostek napędowych, warto przypomnieć, jak często należy te urządzenia wymieniać, a także opisać, dlaczego jest to takie istotne.

Jeżeli chodzi o częstotliwość wymiany, najistotniejsze jest, jakie wskazówki daje na tym polu producent samochodu. Wskazówki te są zazwyczaj zawarte w instrukcji obsługi auta. Każdy użytkownik powinien się z nią zapoznać w momencie nabywania pojazdu. Najczęściej zalecana jest wymiana filtru po przejechaniu od 30 do 70 tysięcy kilometrów, w niektórych samochodach jest to większa granica. Różnice biorą się z faktu, że różne silniki mają różne zasady funkcjonowania układu wtrysku, ponadto też inny może być rodzaj używanego paliwa. Warto także wiedzieć, że są konkretne przypadki, w których filtry paliwa powinny być wymieniane częściej.

Przypadki te to przede wszystkim pokonywanie większej liczby kilometrów każdego roku. Przyjęte jest, że jeżeli auto jeździ więcej niż 10 tysięcy kilometrów rocznie, każdego roku powinno się wymienić wspomniany filtr. Z kolei w przypadku posiadania samochodu z silnikiem Diesla wymiana powinna nastąpić przed każdą zimą ze względu na fakt gromadzenia się w tym okresie w paliwie znacznie większej ilości wody oraz zanieczyszczeń, w tym przede wszystkim parafiny, która szybko się krystalizuje w warunkach niskich temperatur.

Istotną wymiany wspomniany urządzeń jest fakt, że filtry paliwa odpowiadają, jak wspomniano, za oczyszczanie paliwa, które, jak wiadomo, umożliwia wprawienie w ruch samochodu. W przypadku zaniedbania tego obowiązku zniszczeniu może ulec bardzo wiele elementów nie tylko układu wtrysku, którego filtry są częścią, ale także elementów osprzętu jednostki napędowej.

Objawami świadczącymi o powstaniu konieczności wymiany filtru może być np. kłopot z uruchomieniem silnika. Jeżeli po kilkukrotnym przekręceniu kluczyka samochód „nie odpala”, warto przyjrzeć się w pierwszej kolejności właśnie filtrowi.

Konieczne jest także podkreślenie, że filtry paliwa należą do elementów, których jakość ma duże znaczenie. Nie warto jest kupować tańszych produktów, ponieważ ich jakość może być znacznie gorsza, co z kolei spowoduje szybką konieczność ponownej wymiany. Filtr ten nie jest urządzeniem, na którym można oszczędzić. Jedynym na to sposobem jest wymiana na własną rękę, która technicznie nie jest trudna, pod warunkiem, że filtr znajduje się w danym aucie w widocznym i dostępnym miejscu.

Jak wszystkie elementy eksploatacyjne, filtry paliwa podlegają regularnej wymianie. Należy dokładać wszelkich starań, aby odbywało się to zgodnie z zaleceniami producentów. Wówczas będzie można uniknąć wielu niepotrzebnych problemów i wydatków związanych z samochodem.

 

To może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz