Auto a rodzaj paliwa

Przy zakupie samochodu jedną z najważniejszych kwestii jest wybór paliwa, jakim będzie ono napędzane. W obecnych czasach mamy całkiem spory wachlarz możliwości w tym zakresie. Chcę wskazać wady i zalety każdego z nich. Zacznijmy od klasycznej benzyny. Jest ona typowym paliwem płynnym, ciągle najpopularniejszym na świecie oraz w Polsce, dlatego nie ma problemu ze znalezieniem stacji paliw która go sprzedaje. Do zalet benzyny należy zaliczyć przede wszystkim: bardzo wysoka kaloryczność, niska zawartość siarki i odporność na niskie temperatury oraz stosunkowo dobra wydajność. Do wad można natomiast zaliczyć: zanieczyszczanie środowiska mimo stosowania coraz to nowszych filtrów, bardzo duże parowanie, możliwość wybuchu, oraz kosztowne otrzymywanie samochodu ze względu na ciągle rosnącą cenę tego paliwa. Samochód na benzynę jest najlepszym wyborem do jazdy miejskiej.
Diesel znany jako olej napędowy jest płynnym paliwem przystosowanym do aut z dieslowskimi silnikami. Do zalet należą przede wszystkim cena w stosunku do benzyny. lepsza jakość tego paliwa, ekonomiczne spalanie w trasie, Do wad natomiast należą: wysoki poziom zanieczyszczania środowiska, większy niż benzyny, bardzo kosztowna naprawa, w przypadku awarii układu paliwowego oraz wysokie spalanie w warunkach miejskich oraz wzrost cen w zimie. Samochody z napędem dieslowskim są najlepszym wyborem dla osób które dużo podróżują. Ich ekonomiczne spalanie bardzo obniża koszty eksploatacji samochodu. Ogólną wadą wskazanych powyżej rodzajów paliw jest ich stosunkowo wysoka cena. Dlatego warto również sprawdzić inne rodzaje paliw, których jest obecnie coraz więcej.
Najbardziej typowym i popularnym zamiennikiem dla paliw płynnych jest samochód zasilany gazem. Występują zarówno modele oparte jedynie na instalacji gazowej, ale również istnieje możliwość połączenia instalacji gazowej z benzynową. Jest to opcja dostępna w niektórych samochodach od momentu zakupu ale także istnieje możliwość dobudowania instalacji do pojazdu pierwotnie nią zasilanego. Do zalet paliwa gazowego LPG należy bez wątpienia jego stosunkowo niska cena w porównaniu do paliw płynnych. Obecnie ze względu na wysoką jakość nowych instalacji gazowych wyeliminowano większość wad dotyczących silników napędzanych gazem, jednak decydując się na montaż takiej instalacji na pewno trzeba wziąć pod uwagę wysoki koszt tego przedsięwzięcia oraz obniżenie w pewnym stopniu jego żywotności. Jedną z istotnych wad instalacji gazowej jest większe niż w przypadku paliw płynnych spalanie w długiej trasie, co jedynie w nikłym stopniu rekompensuje jego niższa cena. Auto na gaz będzie z pewnością bardzo dobrą alternatywą dla osób korzystających z samochodu do jazdy typowo miejskiej.
Z uwagi na światowy trend należy wskazać pojawiające się nowe rodzaje alternatywnych paliw. Obecnie najpopularniejsze są typowe napędy eko w rożnych wariantach od paliw roślinnych aż po wodór. Najbardziej innowacyjnym jest bez wątpienia napęd elektryczny, jednak obecnie jego wysokie koszty instalacji oraz brak powszechnego dostępu do stacji ładowania uniemożliwia mu konkurowanie nawet z biopaliwami. Alternatywne sposoby napędzania pojazdów należą do tematów przyszłości i bez wątpienia mają potencjał wyprzeć klasyczne paliwa. Jednak na chwilę obecną kierowcy w trosce o swój portfel powinni, w zależności od potrzeb korzystać z klasycznych rodzajów paliw.

To może Cię zainteresować:

One thought on “Auto a rodzaj paliwa

Dodaj komentarz