Filtr oleju – podziały

Filtr oleju to niezmiernie istotny komponent samochodu, bez którego nie byłoby możliwe funkcjonowanie silnika. Jest to element układu smarowania. Filtr oleju decyduje o tym, że olej silnikowy jest czysty, ponieważ gromadzące się tam drobiny nie są dopuszczane do silnika.

Oczywiście do rozmaitych typów silników i, co za tym idzie, rozmaitych olejów przydatny jest inny filtr oleju. Jednakże można też wyróżnić inny podział, tym razem ze względu na zasadę działania. W tym podziale występuje przegrodowy, powierzchniowy oraz energetyczny filtr oleju. Inny podział to kryterium jakości filtrowania. Tutaj wyróżnić można zgrubny, dokładnego oczyszczania oraz pomocniczy filtr oleju.

Warto dodać, że każdy filtr oleju powinien mieć odpowiedni wkład filtrujący, który odpowiada za spełnianie głównego zadania urządzenia. Od jakości wkładu zależy bardzo często jakość funkcjonowania filtru, jako całości.

Ponieważ filtr oleju to urządzenie tak istotne, należy pamiętać o jego regularnej wymianie. Nadmiernie zanieczyszczony, może nie spełniać swoich funkcji prawidłowo, co w efekcie może powodować utratę jakości przez olej silnikowy.

 

To może Cię zainteresować:

One thought on “Filtr oleju – podziały

Dodaj komentarz