Czy złomować rozbite auto?

Kolizje i wypadki drogowe to dziś niemalże codzienność. Przez cały rok jesteśmy narażeni na tego typu zdarzenia. Zimą ze względu na niesprzyjające warunki na drogach – latem ze względu na nadmierną prędkość i brawurę.
Wiele osób w obliczu takiego zdarzenia od razu ma przed oczyma straty, jakie zostały poniesione w związku z zaistniałym zdarzeniem. Wielokrotnie ludzie całymi latami odkładają pieniądze, aby wreszcie dokonać zakupu wymarzonego samochodu lub zaciąga kredyty na ich zakup, a po niedługim czasie wypadek losowy – samochód zostaje zupełnie zniszczony w wypadku drogowym. Sytuacja taka jest naprawdę mocno wstrząsająca i załamująca dla człowieka. Zwykle ludzie nie do końca wiedzą co począć i decydują się na złomowanie samochodu, twierdząc, że nie ma sensu naprawa, bo koszty są olbrzymie. Oczywiście mają rację – naprawa doszczętnie zniszczonego samochodu jest bardzo droga, nieraz porównywalna – jak nie wyższa – niż cena kupionego samochodu. Ale trzeba nawet w tej strasznej sytuacji zachować zdrowy rozsądek.
Kiedy emocje już opadną i można spojrzeć na samochód nieco bardziej racjonalnie, okazuje się, że zdecydowanie lepiej będzie jeśli samochód zostanie sprzedany na części. Szczególnie jeśli chodzi o dosyć znane i cenione na rynku marki samochodów takich jak BMW, Audi czy Porshe. Zdecydowanie bardziej opłaca się sprzedać poszczególne, uratowane części takich samochodów niż oddać samochód na złom, za który dostaniemy w okolicach tysiąca lub dwóch tysięcy złotych.
Raczej rzadko zdarza się, aby wszystko w samochodzie, który uległ wypadkowi, było niezdatne do dalszego funkcjonowania. Jeśli doszło do zderzenia czołowego z pewnością rozbite będą części z przodu samochodu, ale przecież pozostaje tył auta. Można z niego sprzedać tylne felgi, które z reguły są aluminiowe a co za tym idzie dość dobrze cenione. Odzyskać można tylne reflektory, zderzak, zamek z bagażnika i wiele innych części, które następnie można wystawić na różnych portalach aukcyjnych i na które zapotrzebowanie jest dosyć spore. Często też jeśli samochód posiadał oryginalne dywaniki a są one w dobrym stanie – także można je sprzedać.
W rzeczywistości okazuje się, że sprzedaż rozbitego samochodu jest zdecydowanie bardziej opłacalna po rozłożeniu go na czynniki pierwsze niż oddania w całości na złom. Jak w każdej sytuacji także i w tym przypadku trzeba dać sobie czas aż emocje i nerwy opadną i spojrzeć na całą sytuację na chłodno.

To może Cię zainteresować:

One thought on “Czy złomować rozbite auto?

Dodaj komentarz