Reflektory samochodowe są elementami podlegającymi częstym wymianom spowodowanym ich uszkodzeniem. Uszkodzenie to może być spowodowane stłuczkami czy otarciem o inne samochody albo elementy.
Reflektory samochodowe są narażone na uszkodzenia tego rodzaju, ponieważ są elementami skrajnymi w budowie pojazdu. Zawsze w takiej sytuacji trzeba je wymienić. Jak się to robi?
Reflektory samochodowe nie należą do elementów, których wymiana jest bardzo skomplikowana. Zacząć trzeba od odkręcenia śrub mocujących, umieszczonych pod maską, bądź w bagażniku, w zależności od tego, które reflektory mają być wymienione: przednie czy tylne. Pod odkręceniu śrub należy wysunąć delikatnie obudowę (reflektory samochodowe są przymocowane do specjalnej obudowy zabezpieczającej) i zwolnić zaczepy. W ten sposób można wyjąć reflektor.
Następny krok to włożenie nowej lampy. Postępujemy tak samo jak ze starym, z tym, że w odwrotnej kolejności. Najpierw montujemy zaczepy i uchwyty, na których reflektory samochodowe się opierają, a potem wkładamy je (wraz z obudową) w miejsce starego. Ostatnim krokiem jest przykręcenie śrub.
Co ważne, w przeważającej liczbie przypadków śruby te odkręca i przykręca się ręcznie, co oznacza, że reflektory samochodowe mogą być w całości wymienione bez użycia jakichkolwiek narzędzi. To bardzo ułatwia sprawę mniej doświadczonym użytkownikom aut.