Jak wybrać olej silnikowy?

Olej silnikowy to niezwykle ważny płyn funkcjonujący w jednostce napędowej każdego samochodu. Bez oleju żadne auto nie byłoby w stanie pracować. Dlatego też bardzo ważne jest, aby ów olej regularnie wymieniać. Wiąże się z tym jednak pewna kwestia, którą należy rozstrzygnąć: dobór odpowiedniego oleju. Jak to zrobić?

Najłatwiej jest, kiedy kupuje się nowe auto. Wówczas otrzymujemy od producenta książkę serwisową i instrukcję obsługi, gdzie jest napisane, jaki konkretnie olej silnikowy jest stosowany do pojazdu. Warto zapoznać się z oboma dokumentami, bo wiele informacji tam zawartych okaże się przydatnych w trakcie eksploatacji samochodu.

Co jednak, jeżeli nie wiemy i nie możemy ustalić, jaki olej silnikowy jest potrzebny do auta, którym się poruszamy? Czasami można to ustalić, bo część serwisantów umieszcza pod maską odpowiednią informację, podając dodatkowo także datę wymiany. Ale jest to coraz rzadsze, także z reguły nie można liczyć na taką podpowiedź.

W takiej sytuacji należy samemu ustalić, jaki olej silnikowy powinien zostać użyty. Obecnie nie ma z tym problemu, bowiem najczęściej wystarczy wpisać w wyszukiwarce markę pojazdu oraz dane techniczne, w tym przede wszystkim typ silnika i otrzymamy gotową odpowiedź odnośnie właściwego oleju. W większości tego rodzaju wyszukiwarek można od razu olej zamówić z dostawą do domu i w zasadzie kończy to sprawę. Pozostaje jeszcze oczywiście wymiana, ale tą najczęściej można przeprowadzić na własną rękę.

Jeżeli ktoś jednak nie ufa informacjom internetowym, warto poradzić się fachowca podczas bezpośredniej rozmowy, np. na stacji benzynowej. Stacje sprzedają obecnie wiele płynów eksploatacyjnych, a olej silnikowy należy do najważniejszych z nich, toteż powinniśmy bez problemu znaleźć go na każdej stacji.

Ułatwieniem jest fakt, że wszystkie oleje oznaczone są symboliką, która odróżnia je od siebie. Wystarczy znać tą symbolikę i odczytać zapis na opakowaniu. Pomoże to nie tylko w doborze oleju, ale także w zapamiętaniu właściwego rodzaju na przyszłość. Kiedy w przyszłości będziemy dobierać olej silnikowy, wystarczy znów dopasować symbolikę.

Warto na koniec zaznaczyć, że dopasowanie prawidłowego oleju jest niezmiernie ważne. Oleje te różnią się między sobą stopniem gęstości i innymi szczegółami, które sprawiają, że wlanie nieodpowiedniego oleju do silnika może się skończyć jego awarią i niezwykle kosztowną naprawą. Aby tego uniknąć, warto podjąć trud i ustalić odpowiedni olej. Oszczędzimy sobie w ten sposób bardzo wiele kłopotu i wydatków.

 

To może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz