Dostęp do dobrego mechanika

Przemysł samochodowy nie stoi w miejscu – wręcz przeciwnie, rozwija się w zawrotnym tempie. Samochody współczesne różnią się w sposób znaczący od tych dawniejszych. Kiedyś, aby naprawić taki samochód potrzebny był typowy mechanik. Taki, który zajrzał pod maskę, przykręcił śrubki, wymienił smar itp. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Samochody są naszpikowane elektroniką. A do ich operowania potrzebny jest fachowy personel.

Zapotrzebowanie na mechaników, ale takich znających się na elektronice jest. Nic dziwnego – obecna samochody są nimi naszpikowane. Zresztą dziś naprawa samochodów wygląda inaczej. Jeżeli w drodze coś się zepsuje to dzwonimy do serwisu. A tam na infolinii konsultant już nam powie co mamy robić. O awarii dowiemy się poprzez odpowiedni komunikat. Zapali nam się odpowiednie światło i będziemy wiedzieli w czym rzecz. A jeżeli my nie będziemy wiedzieli to w serwisach już nam powiedzą.

We współczesnych samochodach jest bardzo dużo elektroniki. Ma to swoje zalety – w dużym stopniu upraszcza kontrolę. Poniekąd upraszcza to też naprawę. Uszkodzony podzespół elektroniczny wymienia się na nowy. Ale wymagana jest wiedza z elektroniki i to nierzadko duża. Nie wspominając o tym, że zdobycie podzespołów do starszych egzemplarzy może wcale nie być łatwe. Z różnych powodów. Części zamienne nie zawsze dostępne są razem. Ale to nie zawsze jest problemem.

Są takie chwile kiedy dojdzie do awarii sterownika. Cóż, bywa to problemem. Niekiedy trzeba nawet cały wymieniać. Wprawdzie nie zawsze dochodzi do czegoś takiego, ale jednak. Wszelkie modyfikacje zaczyna się od połączenia komputera do gniazda diagnostycznego. Warto przy tym pamiętać, że niektóre ze sterowników posiadają modyfikacje uniemożliwiające wymianę fabrycznego oprogramowania. W takich sytuacjach zachodzi konieczność wgrania oprogramowania bezpośrednio do pamięci EPROM.

Współczesne samochody zawierają dużo elementów elektronicznych. W jakim celu? Chodzi o zwiększenie komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Chodzi również o oszczędność paliwa – do tego się współcześnie dąży, aby samochody paliły możliwie jak najmniej. Poza tym czujniki parkowania oraz tylne kamery pozwalają w sposób bezpieczny przemieszczać się nawet w wąskich przestrzeniach, w których jest cała masa utrudnień. Poza tym pokład samochodu zawiera system ostrzegający przez niezamierzoną zmianą pasa ruchu. A jeżeli jakiś pojazd wyskoczy nam nagle z naprzeciwka to inne systemy nas ostrzegą.

Kolejna ciekawa innowacja to system nawigacji satelitarnej w naszych samochodach. Znany jest on od pewnego czasu. Ale obecnie posiada nawet komunikację głosową informującą o tym, w którym miejscu się znajdujemy. A dzięki temu będziemy mogli bez trudu jechać przed siebie nie odrywając drogi od kierownicy. I zajedziemy daleko. Do innych udogodnień należą systemy informujące o poziomie płynów. Będziemy widzieli na wyświetlaczu te poziomy. Kiedy zajdzie konieczność wymiany system nas poinformuje. Wyposażenie elektroniczne współczesnych samochodów pozwala na bezpieczną i komfortową jazdę nawet z dużą prędkością. I to w wielu warunkach terenowych. Będziemy mogli bez problemu wraz z rodziną i bliskimi pojechać w siną dal.

To może Cię zainteresować:

2 thoughts on “Dostęp do dobrego mechanika

Dodaj komentarz