Filtr kabinowy a filtr powietrza

Czym się różni filtr kabinowy od standardowego filtra powietrza? Otóż drugi z wymienionych filtrów jest wykorzystywany we wszystkich rodzajach pojazdów, a pierwszy – zwykle tam, gdzie mamy do czynienia z autem wyposażonym w klimatyzację. Ta podstawowa różnica wynika z wielu innych pomniejszych, decydujących o tym, jak jedno i drugie urządzenie funkcjonuje.

Na początek generalna uwaga – filtr kabinowy jest także filtrem powietrza, jednym z jego rodzajów. Inna nazwa dla tego urządzenia to filtr przeciwpyłowy. Jak można się domyślić, jest on wykorzystywany w konkretnych sytuacjach. Aby je wymienić, trzeba najpierw poznać detale dotyczące budowy i specyfiki działania filtra.

Przede wszystkim filtr kabinowy ma dużo większą powierzchnię czynną, ze względu na to, że pracuje on intensywniej niż standardowy filtr paliwa, gdyż filtruje większą ilość zanieczyszczeń. Ma też za „zadanie” oczyszczenie większych pokładów powietrza, które przedostają się z atmosfery do samochodu.

Owa powierzchnia czynna sprawia, że zarówno wydajność jest większa, a okres działania – dłuższy. Nie zmienia to jednak tego, że filtr kabinowy, tak samo jak każdy filtr powietrza, musi być regularnie wymieniany.

Standardowe filtry powietrza, konsekwentnie, ma mniejszą powierzchnię czynną, a okres jego działania jest krótszy, dodatkowo też jest on w stanie filtrować mniejsze ilości powietrza. Warto dodać, że oba rodzaje filtrów są wykonane najczęściej z innego rodzaju materiałów.

Standardowy filtr powietrza wykonany jest z tworzywa sztucznego, najczęściej poliestru, albo też z naturalnej bawełny. Z kolei filtr kabinowy tworzy się z bibuły filtrującej bądź węgla. Oba te materiały są lepiej dostosowane do filtrowania większych ilości powietrza.

Omawiany filtr kabinowy jest też skuteczniejszy w zatrzymywaniu najtrudniejszych do filtrowania najtrudniejszych zabrudzeń, jak drobiny gumy i asfaltu, kwarcu czy pyłki roślin.

Poza wymienionymi różnicami, oba rodzaje filtrów pracują tak samo, a cel ich montażu i funkcjonowania w aucie jest ten sam – utrzymać powietrze czystym, ponieważ wówczas silnik samochodowy pracuje najwydajniej.

 

 

To może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz