Cechy wspólne olejów samochodowych

We współcześnie produkowany samochodach wyróżnić można wiele rodzajów olejów. Mogą to być oleje silnikowe, oleje chroniące skrzynię biegów, itp. Wszystkie one mają wiele cech wspólnych, dlatego mogą stanowić jedną kategorię płynów eksploatacyjnych, do których się zaliczają.

Przede wszystkim oleje samochodowe chronią części metalowe przed uszkodzeniami. Uszkodzenia te powstają w wyniku eksploatacji elementów, w tym w wyniku ścierania się. Oleje samochodowe przylegają do powierzchni tych elementów, zapobiegając utratom ich właściwości.

Wszystkie oleje samochodowe są niezwykle istotne, ponieważ bez nich części, które chronią, bardzo szybko przestałyby pracować, a w konsekwencji oznaczałoby to awarie silnika. Łatwo wyobrazić sobie, w jakim stanie byłyby metalowe elementy silnika lub jego osprzętu, gdyby były całkowicie suche. Wówczas, trąc wzajemnie o siebie podczas pracy auta, uszkodziłyby się w ciągu kilku godzin.

Trzecią cechą wspólną, jaką wykazują wszystkie oleje samochodowe, jest fakt, że podlegają one cyklicznej wymianie. Są to płyny eksploatacyjne, a zatem ulegają wyeksploatowaniu: zużywają się. Bardzo ważne jest, aby w odpowiednim czasie dokonywać wymiany, ponieważ w przeciwnym razie oleje tracą swoją wartość.

Wszystkie oleje samochodowe dzielą się na kategorie, które różnią się od siebie stopniem lepkości i gęstości. Są to dwa podstawowe kryteria podziału. Każda klasa lepkości oraz gęstości przeznaczona jest dla nieco innego silnika, posiadającego inne właściwości.

Jak widać, oleje samochodowe są bardzo istotne dla samochodów lub innych pojazdów. Nie wszystkie bowiem znajdują zastosowanie w samochodach poruszających się po drogach. Niektóre oleje tego rodzaju znajdujemy w koparkach lub innego rodzaju sprzęcie. Wszystko zależy od gatunku oleju.

 

To może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz